Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/95648/virtual/www/domains/petrababorovska.cz/wp-includes/post-template.php on line 293

Myšlenkové mapy či to-do list

Již pár měsíců experimentuji s myšlenkovými mapami místo „to do listu“ ve svém diáři, a tak jsem si řekla, že je na čase se s vámi podělit, jak se mi to osvědčilo.

Jestli jsou tyto pojmy pro vás zatím neznámou, tak raději vysvětlím. „To do list“ z angličtiny je seznam, na který si píšete, co vše chcete zvládnout, většinou ve sloupečku pod sebe. Já ho měla v diáři hned na prvním listě, kde jsem si zapisovala všechno, co chci zvládnout, nebo na co nechci zapomenout v jednotlivých bodech pod sebou. Ty jsem pak v závislosti na tom, jak jsem je měla hotové, škrtala.

Dlouhou dobu jsem tento způsob používala, i jsem o tom psala ve svém e-booku – Jak si uklidit ve svém diáři.

Tato metoda je skvělá, pokud máte na seznamu jen pár věcí.

Mně se ale časem stávalo, že některé úkoly byly na delší dobu a běžně se můj seznam rozrostl na čtyři i pět stran během dvou týdnů. Někdy jsem zjistila, že stejnou věc mám napsanou vícekrát, ale pod jiným názvem.

Podobné činnosti, které jsem mohla dělat společně, jsem tak vůbec nezaznamenala, protože jedna aktivita byla na straně jedna a druhá na straně čtyři. Navíc proškrtané stránky začínaly být dosti nepřehledné, úkoly jsem tedy kroužkovala a používala jiné barvy nebo trávila čas jejich přepisováním.

Říkala jsem si, že by to chtělo jiný systém. A pak jsem narazila na knížku Myšlenkové mapy od Tony Buzana a začala zkoumat, zda je možné si tímto způsobem vést diář.

Myšlenkové mapy vypadají trochu jinak než obyčejný seznam. Je to více o kreslení a propojování jednotlivých úkolů, seskupování podle typu. A já začala experimentovat. Do ústředního kola jsem si napsala plán týdne, plán prázdnin, plánek na třídění věcí… prostě cokoliv jsem potřebovala zapsat a podle kategorií rozkreslovala. Používala jsem různé barvy, mnohem snadněji se orientovala a průběžně dopisovala do dané kategorie. Super věc.

Pokud si to stále nedokážete představit, mrkněte na následující obrázky.

Dají se do ní zapojovat i různé kresby a vznikne úžasný obrázek, jako tento, co jsem si vypůjčila z knížky.

Zdroj: Tony Buzan – Myšlenkové mapy

 

Bylo skvělé, pokud jsem si např. napsala položku pošta, že jsem k ní hned mohla napsat odeslat dopis doporučeně + vyzvednout balíček. Pokud bych to měla napsané v to-do listu, mohla jsem jít na poštu poslat dopis, ale na to, že chci také vyzvednout balíček, bych lehce zapomněla, pokud byl to-do list několikastránkový.

Stávalo se mi, když jsem chtěla oběhnout více míst ve městě – pošta, úřady, obchody, že jsem něco ze seznamu prostě přehlédla. S myšlenkovou mapou jsem měla jednotlivé body společně a snáze jsem překontrolovala, zda jsem na každém místě vyřídila vše.

Zjistila jsem, že se mi úkoly snáze plní, že je lépe vidím, tudíž i zapamatuji a nemusím procházet celý seznam. Stačí jen mrknout na danou kategorii a je to. Navíc tím, jak nejen píšeme, ale i kreslíme a graficky upravíme, zapojíme obě hemisféry našeho mozku, což napomáhá zapamatování a snazšímu vybavení si jednotlivých bodů. Náš mozek tak trénujeme a je větší šance, že se nám věci podaří uskutečnit.

Myšlenkové mapy lze použít k plánování dovolené, k řešení pracovního problému, jako nákupní seznam či plán týdne.

Nákupní seznam se dá rozepsat např. takto:

Musím říci, že nejlépe mi zafungovaly mapy, kde jsem kombinovala barvy. Ale pokud jsem někde na cestách nebo si diář vytáhnu v kavárně a barvičky nemám, pořád je lepší varianta nakreslit mapu jednou barvou než vypsat body pod sebe. Úplně jsem od to-do listu upustila.

Zdroj: Tony Buzan – Myšlenkové mapy

Pokud by vás zajímaly podrobnosti k myšlenkovým mapám, knížku rozhodně doporučuji. Nyní čtu ještě “Myšlenkové mapy pro děti”, tak uvidíme, co nového ještě objevím tam. Pokud to bude stát za to, tak vám opět napíši :).

Jak jste na tom vy se zapisováním věcí, které je třeba udělat? Máte nějaký systém, který se vám osvědčil? Podělte se se mnou v komentářích pod článkem.

 

Petra Baborovská
Mou vášní je pomáhat lidem zorganizovat jejich život, zlepšovat jejich domov, zbavit se nepotřebného, aby žili v harmonii sami se sebou a svým prostředím. Jsem autorkou kurzu 15 kroků k očistě domova a kurzu Zatočte s papírem , e-booku zdarma Jak si uklidit ve svém diáři a Inspiračních karet na zbavení se nepotřebného a Kartiček pro děti na pomoc s úklidem pokojíčku. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře