Kon-Marie metoda v praxi

Mnozí z vás si jistě vzpomínáte, jak médii proběhla zpráva o úžasné knize – Zázračný úklid od Marie Kondo. I já knihu přečetla jedním dechem a ač v ní pro mě bylo pár AHA momentů, do jejich tipů jsem se pustisla s vervou až toto jaro, kdy jsem po knize sáhla podruhé.

Je tedy Kon-Mari metoda převratná a jak ji může využít obyčejný smrtelník v českých poměrech? O tom bych se s vámi ráda nyní podělila. V knize je plno zajímavých tipů a nápadů, já pro vás vybrala ty, co nejvíce zaujaly či pomohly mě.

 

1. Třídění dle kategorie, ne místa

Asi jedna z nejzásadnějších věcí, která mi pomohla přeorganizovat úložné prostory. Ač si to člověk kolikrát neuvědomí, skladuje stejnou věc na více místech. U nás to byly třeba čistící a mycí prostedky. Sjednocení a uspořádání v jednom místě pomohlo k většímu přehledu o počtu a druzích. Věnuji tomu nyní mnohem větší pozornost, aby stejné věci byly pohromadě. Kolikrát si ani neuvědomíme, jak je máme všemožně rozstrkané.

 

2. Skládání na výšku

Super věc. Opravdu ušetříte spoustu místa, přeskládala jsem tak část šatníku a komod se šuplíky. Tam, kde se místa vždy nedostávalo, mám najednou přebytek. Bohužel to nelze provést ve skříni s pevnými policemi, ale i tam se dají vložit krabice či košíky. Navíc jsem zjistila, že nemusíme tuto metodu omezovat pouze na oblečení, my teď krásně používáme ve svačinovém boxu i lednici.

 

3. Přináší mi to radost?

Tuto otázku jsem si položila u hodně věcí, nejvíce se osvědčila u dekorativních a upomínkových předmětů a knih. Naopak mi moc nefungovala v kuchyni, tam jsem se spíše ptala, zda danou věc používám, protože takový šlehač ve mě žádnou extra radost nevyvolává, ale užitek v naší domácnosti rozhodně má.

 

4. Knihovna ve skříni

Nejprve jsem si říkala, že je to blbost a knížky si ve skříni či botníku, jak radí autorka knihy :), vybírat nechci. Tak zůstaly v knihovně a chci je tam míst. Ale v dětském pokoji byla knihovna zabírající koutek, kde si děti nejraději hrají, dost zbytečná. Tak jsem si řekla, že by bylo pěkné ji dát pryč a vytvořit tam jen čtecí koutek. Jenže kam s knížkami? Chvíli jsem přemýšlela a nakonec jsem vytvořila knihovnu ve skříni s dětským oblečením. To zůstalo dole na svém místě a nevyužité police nad ním slouží nyní na uložení všech dětských knížek. Ty, co zrovna prohlížíme či čteme, jsou na poličkách nad hracím místem. Je super, že velký kus nábytku je pryč a knížky mají i přesto svoje místo.

5. Vše najednou na krátký čas

Myšlenka pustit se do vyhazování nepotřebného a udělat vše za krátký čas, je hodně lákavá, ale při běžném provozu s dvěma malými dětmi, domácností a dalšími aktivitami, je hůře realizovatelná. Poslat rodinu na měsíc pryč se nepovedlo :), ale věnovala jsem tomu veškerý volný čas, často na úkor něčeho jiného. I tak, ač minimalizuji v pravidelných intervalech již dlouhou dobu, přeskupení, a když už tak už i šoupání nábytku, prostě trvá. Tak pokud jste na tom podobně, nezoufejte. Dejte si to jako prioritu a postupujte k cíli po malých krůčcích. Nebo se nechte inspirovat kurzem “15 kroků k očistě domova”. A že vám to bude trvat pár týdnů nebo měsíců a ne víkend, prostě nevadí. Radost z průběžného úspěchu vás bude pohánět vpřed.

PS: Ani já nemám ještě vše, pár míst mě ještě čeká, ale to hlavní je za mnou, jupí!

 

6. Vyndat vše z kabelky

To může z počátku působit jako něco, do čeho se vám nebude chtít ani náhodou. Přesto jsem vyzkoušela a vážně funguje. Zjistila jsem, že pokud si ráno vše uložím a po příchodu vyndám, mohu okamžitě reagovat na věci, které bych jinak nejspíš zapomněla. Pokud se mi do toho nechce, snadno zapomenu něco udělat, kdežto vyložením veškerých věcí projdu celý den a lehce si vzpomenu, co jsem měla v záměru v době, kdy jsem danou věc do tašky dávala. A navíc tím omezíte nošení zbytečností v kabelce.

 

7. Nepřečtené knihy – někdy znamená nikdy

Tato hláška ve mě zabrnkala na tu správnou strunu. Ano, pár jich tam mám a většinou mi to přesně tak funguje, že pokud knihu nepřečtu hned, už se k nedostanu nebo přijde nová, lepší. Ano, vím o nich, jsou žhavými kandidáty ve druhém kole třídění knih :).

 

8. Co nepotřebujete, nepotřebuje ani vaše rodina

Dříve jsem se každé nepotřebné věci snažila najít majitele, a tak první, kdo byl na ráně, bylo příbuzenstvo. A protože kolem máme většinu těch, co máloco vyhotí, tak byla i velká pravděpodobnost, že si danou věc někdo z nich vezme. Postupně jsem ale zjistila, že jsem jim jen přidala další do řady nepoužívaných zbytečností. Tak už to teď nedělám. Vyjímkou jsou věci, u nichž jsme předem domluveni, že by je rádi, pokud je neupotřebíme.

 

9. Nejprve vyhazujte, pak ukládejte

Super myšlenka, jen je třeba ji aplikovat vždy jen na jednu kategorii, jinak z toho budete mít pořádně zamotanou hlavu a bude vám trvat nekonečně dlouho vše uložit. Pokud tedy nemáte k dispozici celý víkend na čistku kuchyně, postupujte po malých kouscích – hrnečky, pak talíře, apod.

 

10. Bod klapnutí

Neboli chvíle, kdy budete přesně vědět, že věcí máte akorát. Ano, budete přesně vědět, že toto je ideální počet hrnečků, triček či knížek ve vašem životě. Bod klapnutí platí pro danou chvíli a nemusíte se tedy obávat, že už to nemůže být za měsíc jinak. Může. Jen vám chci říci, že je to ohromná úleva najednou vědět, že máte všeho tak akorát!

 

 

 

Petra Baborovská
Mou vášní je pomáhat lidem zorganizovat jejich život, zlepšovat jejich domov, zbavit se nepotřebného, aby žili v harmonii sami se sebou a svým prostředím. Jsem autorkou kurzu 15 kroků k očistě domova a kurzu Zatočte s papírem , e-booku zdarma Jak si uklidit ve svém diáři a Inspiračních karet na zbavení se nepotřebného a Kartiček pro děti na pomoc s úklidem pokojíčku. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře