Po vytřídění hromady věcí se můj život stal jednodušší. Najednou bylo méně věcí na úklid, méně věcí, o které je třeba se starat, menší hromada prádla, méně nádobí, méně věcí, co nemají své stálé místo. Stále jsem ale měla pocit, že se některé věci nedaří, některé úkoly jsem posouvala do nekonečna, byla jsem unavená a kolem zůstával nepořádek, i když s méně věcmi.
Rozhodla jsem se s těmito věcmi skoncovat, nějak to vymyslet, aby benefity méně věcí byly vidět. Postupně jsem zkoušela vše možné, až mi zůstaly tyto 4 rituály, které vyřešily téměř vše.
3 úkoly na den
V průběhu posledních pár let jsem experimentovala s tím, jakým způsobem si zapisovat do diáře, zkoušela jsem, co mi bude nejvíce sedět. Nejprve jsem si psala nekonečný TO-DO LIST. Seznam všeho, co je třeba udělat. Bylo prima mít vše napsané, jenže jak se seznam prodlužoval do nekonečna, ztrácela jsem chuť a motivaci seznam neustále procházet a proškrtávat.
Poté jsem přešla na myšlenkové mapy a dlouho se mi zdálo, že tento systém je pro mě ten pravý. Kreslila jsem si je na týden, ale ne vždy se podařilo každý den něco splnit. Jak se týden chýlil ke konci, některé úkoly stále zůstávaly a přesouvaly se týden po týdnu. Navíc jsem zjistila, že to mám sice pěkně rozkreslené, ale když nevím, že ten úkol je na dnešek, tak se na něj nesoustředím. Často se mi stávalo, že na ten daný den vlastně „žádný úkol nevyšel“, protože mě nenapadlo to udělat zrovna dnes.
Posledním mým pokusem jsou 3 úkoly na den. Mám v diáři dvoustranu na týden a na jednu stranu si stále kreslím mapu… tj směr, kterým chci jít. A na druhou dvoustranu si každé ráno napíši 3 úkoly na ten daný den, které jsou reálné na splnění. Před snídaní si promítnu, jaký mě čeká den a z mapy na vedlejší stránce nebo z aktuální potřeby si napíši 3 úkoly, které ten den chci splnit, a na ty se soustředím. A zatím to funguje!
Tím, že úkoly jsou splnitelné ten daný den, tak k jejich splnění většinou dojde. A 3 je číslo tak akorát. Nedávám si mega úkoly, někdy jsou to drobnosti, ale vedou k cíli. I velký úkol se dá rozdělit na jednotlivé kroky, kdy každý den je třeba udělat jeden malinkatý kousek. Pokud se někdy nepovede všechny tři splnit a že se někdy nepovede, dá se krásně ten nesplněný úkol přesunout na druhý den, aniž by se tam kupily úkoly další.
3 x denně cvičit
Musím se přiznat, že jsem nikdy pořádně necvičila. Tělocvik ve škole pro mě byla noční můra a vztah k pohybu jsem si hledala postupně. Baví mě jóga, jízda na kole, bruslení, lyžování. Jenže většina z toho nejde dělat denně… teda krom jógy… ale když máte malé děti a jakmile si lehnete či sednete na zem, že si zacvičíte, děti na vás naskáčí, je po cvičení.
Dlouho jsem tedy pravidelné cvičení neřešila. Jednoho dne jsem ale došla k rozhodnutí, že tímto způsobem nikdy cvičit nezačnu a že hýbat se prostě potřebuji. Začala jsem tedy vědomě preferovat chůzi oproti jízdě autem, chození do schodů oproti výtahu. Nic z toho ale nebyl pravidelný pohyb. Lekce jógy jednou týdně vše nezachránila.
Až jsem se nakonec rozhodla pro 5 cviků 3 x denně… taková rychlá pětiminutovka… sedy lehy, dřepy, předklony, krátké posilování břicha a nohou. A dala jsem si za úkol min 3 x denně tuto krátkou sestavu si zacvičit – ráno pro vstávání, večer před spaním a alespoň 1 x v průběhu dne. A najednou to šlo…
Cvičení nezabere více než pět minut a dá se stihnout v koupelně po čištění zubů či při čekání, než se děti obléknou. Večer po přečtení pohádky si chvilku zacvičím v pokojíčku než odejdu vedle. A nemusím u toho řešit převlékání do “cvičebního úboru”. Zacvičím si v tom, co mám na sobě… klidně i svetřík, sukni a silonky, ve kterých se chystám do práce.
Ač to není žádný extra výkon, tak mám pocit, že jsem průžnější, mám lepší kondici, zhubla jsem. Tělo si postupně zvyklo a tím, že jsem to zakomponovala jako běžnou součást dne, beru to stejně jako čištění zubů či sprchování. Stačí si najít pár cviků a dělat je pravidelně, není potřeba si cvičení nijak moc komplikovat.
Úklid před spaním
Vstát ráno do uklizeného bytu je k nezaplacení. Mít čisté hrnky, do kterých uvařím snídani, v klidu si sednout ke kafi s diářem a naplánovat si den v uklizeném kuchyni je prostě nádhera. Jenže to se nestane, když se večer nevrátí věci na místo a neuklidí se kuchyň po večeři.
A tak již řadu měsíců před čtením pohádky s dětmi rychle projdu byt a uložím, co zůstalo mimo své místo, děti upozorním na to, co je třeba si kde posbírat a vrátit tam, kam patří. Naskládám nádobí do myčky, umyji, co se do myčky nedává a je uklizeno. Ráno se mi krásně vstává, nezakopávám o hromady věcí a nemusím hledat čistý hrnek k snídani. Těch pár minut večer se vyplatí tomu věnovat energii. A když zapojíte všechny členy rodiny, tak je to za chvíli.
3 věty do vděčníku
Vděčník jsem začala psát již před řadou měsíců a s malými přestávkami v tom stále pokračuji. Pomáhá mi to soustředit se na to dobré, co se daří. Vymyslet tři věci, za které jsem vděčná ať z uplynulého dne či celkově ze svého života nedá až takovou práci. Je to rychlé a pomáhá mi to si uvědomit, že dobré věci se dějí každý den a ač ne vše vychází podle představ, mám se v podstatě fajn.
Dříve jsem do vděčníku psala večer, ale přesunula jsem to na ráno. Jsem ranní typ, večer většinou padám únavou a nemám na nic už sílu. Ráno si přivstanu o půl hodiny dříve než ostatní, v klidu si u kafe rozmyslím den, zapíšu do diáře i vděčníku. Pomáhá mi to krásně nastartovat den tím pozitivním a rozmyslet si, co chci, jak to chci a soustředit se na to dobré.
Musím říci, že tyto 4 rituály mi změnily život k lepšímu. Cítím vděčnost a dobrý pocit, ze svého života. Mám radost, že se věci daří a posouvají vpřed. Vidím svou cestu, po které jdu.
Pokud se stane, že některý den něco z toho nesplním, tak se z toho nehroutím a nevyčítám si to. Prostě ne každý den se zadaří. Přijdeme večer pozdě, jsem unavená, nemám energii. Tak prostě něco z toho vynechám, nic se neděje. Vím ale, že za další den či dva opět naskočím a ve svých rituálech pokračuji. Vím, že jsou pro mě dobré, fungují a pomáhají mi k lepšímu pocitu ze svého života. Tak proto si je chci ponechat.
A co vy, máte nějaký svůj denní rituál, který vám pomáhá k jednoduššímu a spokojenějšímu životu?
Obrázky: Zdroj Pexels.com