Musím přiznat, že kuchyně byla největším oříškem v mém minimalizovaní. Je poměrně malá, navíc manžel miluje velké zásoby a každoroční vánoční dárky v podobě dalších vychytávek a kuchařek, mé minimalistické vizi moc neprospívaly. Jakmile jsem něco vytřídila, dostali jsme další várku „úžasných kuchyňských nezbytností“, zásoby jídla a drogérie v akci se kupily a kuchyň měla k minimalismu hodně daleko.
Věděla jsem ale, že to chci změnit. Protože to pro mě bylo velké sousto, začala jsem tím, co se mi zdálo nejjednodušší. Snížit množství nádobí a kuchyňského vybavení. Zbavila jsem se málo či sporadicky používaných věcí, manžel mi k narozeninám objednal krásnou sadu talířů, misek a hrnečků po 6 kusech, tudíž mohla jít z domu 12ti dílná sada talířů mělkých a hlubokých a hromada hrnečků každý pes jiná ves.
Odstranila jsem některé duplikáty a ponechala si množství, které jsme schopni při vaření použít současně – dvě naběračky (polévka + omáčka) a dvě obracečky (pokud použiji dvě pánvičky zároveň) dále jsem vytřídila vychytávky typu – kráječ na meloun a podobné. Zatím čelím ještě množství nožů, ale věřím, že i tam se to časem podaří. Uložila jsem spotřebiče z plochy do skříněk, ponechala jsem maličký odkapávač a konvici, vše ostatní zmizelo za dvířka.
Postupně jsem přebrala vládu nad nakupováním potravin. Začala jsem nakupovat v bezobalovém obchodě v množství, které je pro nás tak akorát, obměnila jsem sortiment nakupovaných potravin a vyvarovala se těch, které většinou skončí jako ležáky někde zastrčené vzadu špajzu. Dala jsem stop stav nakupování toho, co už doma je, dokud se to nesní. To výrazně pomohlo.
Dalším krokem bylo cílené vyjídání mrazáku, tudíž chlazené věci jsme přestali kupovat a postupně vybírali věci z útrob mražení, aby se dostalo i na ty záhadné balíčky ukryté ve spodu mrazáku. Postupně se ukázalo, kde byly nákupní chyby a které potraviny již příště nekupovat.
Kuchyň výrazně prokoukla.
Jak tedy na to???
Nebojte se, nic vám chybět nebude. Naopak, nebudete mít „syndrom přeplněné lednice“, kdy nás přeplněný prostor nudí vidět to, co nám chybí, místo toho, co všechno už máme. Uspořádejte věci tak, aby v nich byl přehled. Pokud jasně vidíme, co máme, snadněji vymyslíme, jak potraviny zkombinovat do chutných pokrmů. V přeplněné spíži a lednici vždy bereme to, co je navrchu či nejblíže, aby to ostatní na nás nevypadlo. Nápad, co vařit tak často nepřichází.
Udělejte si v kuchyni pořádek a uvidíte, že v ní budete rádi trávit mnohem více času.
Foto – zdroj Pixabay