Je minimalismus vhodný pro rodiny?

Při sledování mladých svobodných minimalistů snadno propadnete dojmu, že jejich život je tak snadný a minimalismus tedy není nic pro rodiny s dětmi. Je přeci velice jednoduché stát se minimalistou, pokud je vám dvacet, nemáte závazky a o všem si rozhodujete jen sami za sebe.

Ano, i já dovedu si představit sama sebe, jak žiji v poloprázdné garsonce či cestuji po světě s batohem se svými třiceti věcmi a nic víc v životě nepotřebuji.

Jenže… můj život je úplně jiný. Nejsem v něm sama. Je v něm manžel, děti, byt, chata, auto, kola, koloběžky, věci na kempování, trampolína, plné koše prádla, svačinové boxy, síťky na lovení rybek, člun, vánoční dekorace, knížky, hračky,… a to bych mohla pokračovat donekonečna.

Zdroj: pexels.com

Dá se tedy život rodiny někdy považovat za minimalistický? Dává smysl se o to vůbec pokoušet?

Já myslím, že jednoznačně ANO. Určitě bude o dost jiný než život jednotlivce minimalisty, který navíc nezdědil hromady „pokladů“ po příbuzných a nemá rozvětvenou rodinu. Ale i rodina s dětmi, velkým domem či chatou a spoustou věcí se může vydat na cestu minimalismu.

Cesta začínám zjednodušením toho, co máme a vede ke změně myšlení, přehodnocení života a nabere zcela jiný směr.

Nejprve snížíme počet oblečení, hraček, odstraníme duplikáty, zrevidujeme, jak žijeme a odstraníme vše, co v životě nepoužíváme. Zjednodušíme a sladíme rozvrh celé rodiny. Snížíme počet mimoškolních a mimopracovních aktivit, podělíme se o domácí práce a zrevidujeme vše, co máme. Pravidelně třídíme, hlídáme, co domů nosíme, omezíme nákupy, spotřebujeme, co doma máme.

I velká rodina se na tuto cestu může vydat. Speciálně rodinám s dětmi velmi prospěje, když věcí bude méně, bude v nich přehled a rodina bude mít doma takové množství, které je komfortně zvládnutelné.

I my jsme toho důkazem. Minimalismus náš život převrátil vzhůru nohama. Neustálým odstraňováním nadbytku se náš domov vyloupl do úplně jiné dimenze.

Zdroj: pexels.com

Chodíme nakupovat pouze účelově, většinou umíme rozeznat to správné množství. Naučili jsme se věci pouštět a užít si to, co máme. Výprodeje v obchodním domě mě nechávají chladnou, stejně tak všude přítomné reklamy.

Minimalismus nás v ničem neomezuje:

  • I my jezdíme kempovat, ale ponechali jsme si jen to, co opravdu na cestách používáme.
  • I my sportujeme, ale ponechali jsme si jen ty sportovní potřeby, které používáme.
  • Ano, děti mohou mít kroužky po škole, ale tolik, kolik je pro nás jako rodinu komfortní.
  • Ano, i my máme dostatek oblečení, ale takové, které nosíme a padne nám.
  • Ano, i my máme plně vybavenou kuchyň, ale zbavenou „udělátek“, která si nezaslouží naši pozornost.
  • Ano, i my máme knížky, ale dali jsme sbohem těm, které už číst nebudeme.

Věci, které nepotřebujeme, s lehkostí pouštíme. Ano, byl to proces, který jsme se museli naučit, ale stál za to. I přesto, že vlastníme věci, se považujeme za minimalisty. Minimalismus v rodinném podání. I to je cesta.

A pamatujte nejdůležitější jsou vztahy v rodině a k okolí, věci jsou až na druhém místě.

Petra Baborovská
Mou vášní je pomáhat lidem zorganizovat jejich život, zlepšovat jejich domov, zbavit se nepotřebného, aby žili v harmonii sami se sebou a svým prostředím. Jsem autorkou kurzu 15 kroků k očistě domova a kurzu Zatočte s papírem , e-booku zdarma Jak si uklidit ve svém diáři a Inspiračních karet na zbavení se nepotřebného a Kartiček pro děti na pomoc s úklidem pokojíčku. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře