Chci minimalizovat, ale kde mám začít?

Jste rozhodnuti, že chcete začít minimalizovat množství věcí, které doma máte a chystáte se vyřazovat ty nepotřebné. Jenže stojíte uprostřed vaší domácnosti a nevíte kde začít. Co mám dělat? Je toho tolik, že prostě nevím. Zdá se mi to moc složité, do ničeho se mi nechce.

To mohou být pocity, které vás přepadnou hned na začátku. Je to v pořádku a je dobré si je přiznat. A nemusíte z toho mít špatný pocit. Poradím vám, jak z toho klubka ven. Je dokonce několik možností, tak vyberte, která vám bude sedět nejlépe.

To nejdůležitěžší ale máte za sebou. A tím je vaše rozhodnutí. Jakmile jednou přijde, jste na cestě k vašemu cíli.

Nejprve je třeba si uvědomit, že to, co jsme ve svém bytě nastřádali za roky, nebudeme mít vyklizeno za víkend. Je to postupný proces, každému trvá různě dlouhou dobu, proto je třeba dopřát si svůj čas. Netlačit zbytečně na sebe, ale postupovat svým tempem a mít radost z každého malého úspěchu.

 

 

Začněte v malém

Vyberte si pro začátek jedno malé místo, ideálně jednu poličku či šuplík a začněte tam. Je důležité vybrat si takovou velikost, kterou jste pro začátek schopni dokončit. Jakmile jednou uvidíte první výsledek, budete mít radost z vyklizeného místa a dodá vám to motivaci pokračovat.

Pokud byste se ihned vrhli na celou skříň, je velká pravděpodobnost, že toho najednou bude moc, práci nedokončíte a ztratíte chuť pokračovat. Čím menší, tím lepší, pokud budete rychle hotovi, můžete si vždycky vybrat další místo na pokračování.

 

Začněte tím, do čeho se vám chce nejvíce

Znáte to, s chutí do toho a půl je hotovo. Já se často sama sebe ptám, když nevím, kde začít, do čeho by se mi dneska chtělo. A to i v dalších situacích. Kterou aktivitu bych dneska chtěla dělat? Koho bych dneska ráda viděla? Kam by se mi dneska chtělo zajít?

Často jednáme v zajetých steretypech a ani často nevíme, proč které věci děláme nebo proč se s některými lidmi vídáme. Je dobré zjistit, jak to dneska mám, jak to cítím, co by se mi chtělo.

A o vyklízení nepotřebných věcí to platí také. Máte chuť dnes vyklidit botník? Tak se do něj pusťte, i když více by to třeba potřebovala lednice. Nevadí, když se vám do něčeho chce, půjde vám to od ruky a ještě si to užijete.

 

Začněte místem, které vás nejvíce štve

Je některé místo, kolem kterého každý den projdete nesčetněkrát a vždycky z něj máte špatný pocit? Vadí vám, jak to tam vypadá, že vám při každém otevření vše vypadne na hlavu? Můžete začít tímto místem a uvidíte, jak se vám uleví a další dny odpadne stres spojený s tímto místem.

Pokud je to pro vás velké sousto, rozdělte si ho na menší části a začněte třeba jen malým kousíčkem. I ten ale zmírní váš negativní pocit a to stojí za to.

Z pohledu feng-shui je to většinou místo, kde máme v životě největší zásek. Pokud se nám například nedaří v práci, je velká pravděpodobnost, že oblast kariéry ve vašem domově bude zanesena přílišným množstvím věcí či chaoticky uspořádaná. Vykliďte danou oblast a sledujte, co se stane v následujích dnech pozitivního ve vašem životě.

 

Začněte krabicí

Pořád ještě nevíte? Začněte krabicí! Co že to má být? Prostě najděte jednu krabici a projděte místnost po místnosti a v každé najděte něco, co se vám tam nelíbí, čeho jste ochotni se vzdát. Můžete vložit z každé místnosti libovolné množství věcí. Druhý den svou cestu zopakujte a do krabice přidávejte.

Postupně se začnete na své věci dívat jinýma očima, budete hledat to, co je tam navíc. V koupelně vždy sáhnete po svém oblíbeném hřebenu, ale další čtyři vůbec nepoužívate. Proč je tam máte? Není na čase se jich vzdát? Nebo alespoň některého?

Takto můžete postupně zkoumat celý byt a ptát se sami sebe, proč tu danou věc mám, když ji vůbec nepoužívám. Možná budete hodně překvapeni svou odpovědí, mnohé se o sobě dozvíte.

Vyklízení věcí není totiž jen o fyzických věcech, je to i o úklidu uvnitř sebe sama, zjišťování, kdo vlastně jsem, co mě zajímá, proč věci dělám a proč je vůbec mám.

 

A já vás tímto zvu na cestu zkoumání vašeho života a na cestu k vašemu vysněnému domovu. Protože ten už máte, jen přes ty všechny věci možná ještě není vidět.

Petra Baborovská
Mou vášní je pomáhat lidem zorganizovat jejich život, zlepšovat jejich domov, zbavit se nepotřebného, aby žili v harmonii sami se sebou a svým prostředím. Jsem autorkou kurzu 15 kroků k očistě domova a kurzu Zatočte s papírem , e-booku zdarma Jak si uklidit ve svém diáři a Inspiračních karet na zbavení se nepotřebného a Kartiček pro děti na pomoc s úklidem pokojíčku. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře