Plánujete úklid podle svého menstruačního kalendáře?

Úklid podle menstruace? Plánujete si ho tak nebo jste o tom zatím nikdy neuvažovali? A slyšeli jste již o ženské cykličnosti?

Tedy o tom, že menstruační cyklus ženy se dělí na čtyři období – předovulační dynamická fáze, expresivní ovulační, kreativní předmenstruační a reflektivní menstruační fáze. Nebo jste možná slyšeli o fázi panny, matky, čarodějky a stařeny.

I takto můžeme jednotlivé fáze nazvat. Každá trvá přibližně sedm dní a s nimi přichází pro ženu její proměna. Znamená to, že v každé fázi menstruačního cyklu nám jdou některé činnosti lépe a jiné hůře.

Ale jak to vše souvisí s úklidem či vyklízením nepotřených věcí? Souvisí to hodně. Podle jednotlivých fází si můžeme naplánovat činnosti, které nám v tu danou dobu půjdou nejlépe od ruky.

A tak zefektivníme své snažení a nebudeme se zbytečně trápit něčím, co nám tento týdne vůbec nejde, ale když to odložíme, tak ten příští to zvládneme za zlomek času. Jen to chce trénovat trpělivost :).

A teď se tedy mrkneme na jednotlivé fáze.

Z počátku menstruačního cyklu tj. v reflektivní fázi se doporučuje nedělat nic nebo omezit naše aktivity na minimum. Pokud to jde je skvělé dopřát si odpočinek alespoň první dva dny. Je jasné, že většině z nás se nepovede si na celé dva dny lehnout do postele, ale i volné odpočinkové večery mohou hodně pomoci.

V této době má totiž žena nejméně fyzické síly a pokud jakékoliv činnosti odloží na pozdější dobu, načerpá v tomto období nicnedělání dostatek sil a v další fázi vše rychle dožene.

Ale to neznamená, že tato fáze není důležitá. Je. A to nejen na odpočinek, ale i na plánování činností na další měsíc. V této fázi nejlépe cítíme, co je již v našem životě nepotřebné, čeho se zbavit a čemu naopak pozornost věnovat. Zapište si vše a udělejte plán na další dny.

 

Ve fázi dynamické máme hodně energie, naše chování je hodně podobné tomu mužskému, zvládneme hodně fyzické aktivity, máme nejvíce energie a síly. Proto je dobré si na tuto dobu plánovat větší projekty, kde bude zapotřebí více toho zvládnout a může se to týkat nejen množství, ale i velikosti.

To, co pro nás bude při minimalizování naší domácnosti nejtěžší a nejméně se nám do toho chce, nechme na tuto fázi. Budeme plné energie a hravě zvládneme vše, co ještě minulý týden bylo nad naše síly a ani pomyslet jsme na to nemohly.

Úklid větších prostor, probírka šatníku, žehlení, odnesení většího množství věcí. Samozřejmě to můžeme použít nejen v domácnosti, i v práci a naplánovat si náročnější úkoly na tuto dobu, pokud je to jen trochu možné.

 

Pak přichází fáze ovulační, tu poznáme podle toho, že nám rapidně ubyde sil a již nebudeme stačit nastavenému tempu z minulého týdne. Je proto dobré zvolnit, dát si klidně i pauzu a netlačit na sebe. Hlavně se nenutit k výkonu, který jsme podávaly minulý týden. Tolik energie již nemáme a zbytečně bychom braly ze zásob na úkor další fáze.

V této fázi je dobré starat se stávající projekty, pokračovat v započatém.  Je to fáze pečující, zaměřená více na druhé. Možná opadne náš zájem o vlastní aktivitu a zaměříme se více na druhé lidi. V této době se můžeme více věnovat vztahům s našimi blízkými než péči o prostředí, které nás obklopuje. V předchozím týdnu jsme toho zvládly víc než dost, tak si vydechnutí zasloužíme.

 

Předmenstruační fáze, která následuje, je totiž zase skvělá na jiné věci. Je to doba dokončování. Tudíž všechny resty a milión drobností, do kterých se nám celý měsíc nechtělo a odkládaly jsme je, nyní zvládneme levou zadní během pár dní. Energie také nebudeme mít tolik, ale vzhledem k tomu, že se jedná o dokončování, které nezabere tolik času, bude nás tato činnost uspokojovat a my uvidíme výsledky v maličkostech.

Drobné dodělávky míst, do kterých se nám vůbec nechtělo, můžeme nyní hravě zvládnout. V této fázi nás budou bavit i rutinní činnosti, které nás normálně moc nebaví jako je přebírání písemností, vyřazování dokladů, zakládání, rovnání a vracení věcí na místo. Pokud můžete, naplánujte si je na toto období.

Tato fáze je navíc kreativní! Využijte nápady, které k vám v této době budou přicházet. Sice asi nebudete mít sílu na jejich realizaci, to si ponechte zase na fázi dynamickou, ale určitě si je všechny zapište. Je to vynikající období na vyřizování korespondence a psaní celkově. Tak pokud máte v plánu vyřídit poštu nebo cokoliv psát, toto je nejlepší období z celého měsíce. A nyní můžete hádat, ve které fázi se zrodil tento článek :).

 

Už tedy víte, proč jste se minulý týden ne a ne donutit a nyní vše sviští? Plánujte i minimalizování vaší domácnosti dle svého menstruačního kalendáře a odpadne vám další vlna stresu.

Každá činnost ve správný čas může přispět k naší větší spokojenosti!

 

Petra Baborovská
Mou vášní je pomáhat lidem zorganizovat jejich život, zlepšovat jejich domov, zbavit se nepotřebného, aby žili v harmonii sami se sebou a svým prostředím. Jsem autorkou kurzu 15 kroků k očistě domova a kurzu Zatočte s papírem , e-booku zdarma Jak si uklidit ve svém diáři a Inspiračních karet na zbavení se nepotřebného a Kartiček pro děti na pomoc s úklidem pokojíčku. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře