Jak se efektivně zbavovat nepotřebných věcí

Dostali jste se do fáze, kdy doma pilně třídíte, ale hromada vytříděných věcí se kupí uprostřed obýváku či začala zabírat podstatnou část ložnice. Věci už jsou nachystané k odchodu, ale vy nevíte, kam s nimi. Chytá vás panika při představě, že se to jen tak vyhodí, tak raději hromady stále okupují váš obývací pokoj, v lepším případě jsou nacpané pod postelí, čekají ve skříni či už zakořeňují v předsíni.

Nemusíte panikařit, první, ta nejnáročnější část je za vámi. Rozhodli jste, co může z domu ven. Gratuluji! To je totiž to nejtěžší. Přiznat si nepodařené nákupy, přiznat si, že toho mám opravdu hodně a nepotřebuji to či nepoužívám. Přiznat si, že jsme to nechali dojít tak daleko, že se z našeho domova stalo hromadiště fyzických věcí, které místo toho, aby nám přidaly pohodu, tak nám ji ubírají.

Ano, chápu, při třídění se vynořila hromada emocí, je tu lítost, vztek, výčitky svědomí. Je vám líto vyhozených peněz, uvěřili jste, že v té věci budete vypadat krásně jako figurína ve výkladu, ale realita pokulhává. Měli jste představu, jak budete královnou kuchyně s těmi novými spotřebiči a teď se na ně jen práší a vaše kuchařské umění se nikam neposunulo. To všechno je v pořádku, emoce při třídění vyskočí, nic se neděje. Důležité je si uvědomit, že si to již nemusíme dále vyčítat a nemusíte si kvůli těmto pocitům nepoužívané věci nechávat.

Už jste za tím. Jste v té fázi, kdy všechny ty věci mohou z domu. Hurá! Pogratulujte si k tomu, jste dobří!

Kam tedy s tím? Jak se pohnout z místa, aby ty krabice zbytečností zmizely? Určitě je dobré si toho velkého slona rozporcovat. Začněte věci dále třídit a zakomponujte jejich odvoz z domu do vašeho běžného režimu. Tedy, pokud tomu nechcete věnovat nějaký extra čas, ale chcete věci efektivně poslat dále bez zbytečného zatížení.

Tak do toho! Vím, že krabice už jsou plné, ale teď je věci třeba vyndat ven a roztřídit je na hromádky:

 • vrátit původním majitelům
 • vrátit do knihovny
 • prodat
 • darovat kamarádce či rodině
 • vyměnit na swapu
 • dát do knihobudky
 • odnést do charitativního obchodku
 • věnovat azylovému domu či centru pro bezdomovce
 • odnést do kontejneru na textil
 • vyhodit do kontejneru na drobné elektro
 • odvést do sběrného dvora
 • roztřídit do tříděného odpadu
 • vyhodit do směsného odpadu

                                                                                                                                                                                                                         

Projděte postupně všechny vytříděné věci a dejte je na příslušnou hromádku. Vím, teď to vypadá, že ten bordel je daleko větší, než byl předtím, ale nebojte, už za chvíli půjde všechno z domu.

Venkovní SWAP

                                                                                                                                                                                                                        

Sbalte jednotlivé kategorie do tašek, krabic, prostě každé zvlášť, abyste jen při vhodné příležitosti danou tašku, krabici či pytel vzali a mohli vzít na příslušné místo.

Nyní se podívejte do svého diáře. Co budete dělat v nejbližších dnech? Máte cestu kolem knihobudky? Nabalte s sebou tašku knížek a cestou je tam vyložte. Jdete na návštěvu kamarádce? Vezměte ji tu tašku oblečení po vašich dětech. Jedete na návštěvu k rodičům a cestou je azylový dům? Vezměte do auta krabici nádobí a hraček, které jim chcete darovat.                                                                                   

Prodej věcí může být větší sousto… ale i tam se vyplatí velký projekt rozdělit na menší části. Vyberte pět kousků, nafoťte je a zkuste prodat. A další týden dalších pět věcí. Dejte si časový limit a pokud věc neprodáte, zlevněte ji a zkuste to znovu. Po druhém neúspěšném pokusu přesuňte do jiné kategorie (darujte za odvoz, odvezte do azylového domu, prostě vymyslete další způsob, jak se dané věci zbavíte). Nebo najděte v okolí nějaký fyzický bazárek, kam můžete vše odvézt najednou a zkuste to prodat tam.

Bazárek věcí pro děti

 

Většinou sami sobě říkáme, že na tohle nemáme čas… Ale přiznejme si, kolik času strávíme na sociálních sítí, sledováním televize nebo jen tak neefektivním poflakováním. Každý projekt zabere čas. Když se učíme cizí jazyk, také nepočítáme, že to bude hned. Víme, že to zabere čas. Pokud je naším projektem změnit naše bydlení, zminimalizovat naši domácnost, proč bychom ji neměli věnovat svůj čas? Pět minut denně vytažením kartičky, která nám pomůže ten konkrétní den s minimalizováním. Nebo hodinu týdně efektivnějšího vytřídění třeba našeho botníku.

I velký projekt se dá rozdělit na menší sousta a věci postupně zmizí. Nebude to třeba hned, ale bude to. Postupně se to začne ukazovat, náš byt se začne vylupovat ze slupek zbytečností a postupně zahlédneme ten poklad uvnitř. Pokud se věcí chcete zbavit efektivně, ne jen je vyhodit, tak to nějaký čas určitě zabere. I učení cizího jazyka nebylo za týden. Ale věřte, čas investovaný do očisty vašeho domova se vyplatí!

Zkuste i zbavování se nepotřebných věcí zakomponovat do svého běžného životního rytmu. Nemusí to být zátěž navíc, může to být přirozená součást vašeho života.

Nebojte se věcí zbavit. Je to obrovská úleva, vidět najednou ten volný prostor a mít zase přehled o tom, co doma máme.

Přeji vám krásné domovy jen s věcmi, které mají ve vašem životě hodnotu!

Petra Baborovská
Mou vášní je pomáhat lidem zorganizovat jejich život, zlepšovat jejich domov, zbavit se nepotřebného, aby žili v harmonii sami se sebou a svým prostředím. Jsem autorkou kurzu 15 kroků k očistě domova a kurzu Zatočte s papírem , e-booku zdarma Jak si uklidit ve svém diáři a Inspiračních karet na zbavení se nepotřebného a Kartiček pro děti na pomoc s úklidem pokojíčku. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře