Co mi dal festival “Stačí málo”

V sobotu 8. 9. 2018 proběhl první minimalistický festival v Brně. Neváhala jsem ani chvíli, i když to znamenalo cestovat na druhý konec republiky. Na festivalu vystoupilo pět známých blogerů, jejichž stránky sleduji – Alvin Korčák, Patrik Zouhar, Aneta Říkalová, Marcela Sobotová a Jana z Czechzerowaste.

Každý měl své téma, o kterém se rozpovídal. Alvin mluvil o tom, proč má smysl se do minimalismu pustit a ukázal pár zajímavých statistik. Aneta přinesla téma zjednodušení šatníku a kosmetiky a jaký vliv to na ní mělo. Patrik vtipně vyprávěl o svém bydlení v pokoji o 4m². Marcela radila, co s tím, když členové rodiny s vámi minimalistické nadšení nesdílí. A Jana měla přednášku o snížení množství odpadu, které produkujeme a jak moc se to minimalismu týká.

Všichni přednášející rozhodně zaujali.

Zaznělo například:

  • Celých 153 dní za život strávíme hledáním věcí.
  • Tip na 30 denní nákupní seznam, kam si píši, co bych si přála koupit a čekám 30 dní, během kterých zkoumám, zda tu věc opravdu potřebuji, mohu si ji někde půjčit, najdu levnější variantu nebo mohu něčím nahradit.
  • Ročně vyprodukujeme v ČR 339 kg odpadu na osobu.
  • Jak přemýšlet nad nákupy věcí, kam s nimi po vyřazení, důvody, proč věci vlastníme.
  • Tipy na inspirativní knihy, některé pro mě známe, na jiné mrknu.
  • Mluvilo se i o štěstí a jak moc souvisí či nesouvisí s penězi.
  • Také zazněly principy, jak přistupovat k vyřazování věcí ve společné domácnosti hlavně v šedých zónách, což jsou ty prostory, ve kterých jsou věci celé rodiny.
  • Jak se nezbavovat tajně cizích věcí či se smířit s tím, že ostatní členové rodiny to prostě mají a chtějí mít jinak.
  • Nejlepší nákupní taška je ta, kterou už máte doma.

A mnoho dalšího…

Jasně jsem si uvědomila, že cest k minimalismu je tolik, kolik je nás a každý ji máme úplně jinou. Je opravdu velký rozdíl, když je vám lehce přes dvacet, jste student a máte svůj jeden pokoj, než když je vám jednou tolik, máte rodinu a sdílíte společnou domácnost.

Vzpomínám si na doby, kdy naší první společnou domácností byl irský byt, kde jsme rok a půl pobývali jen s minimem věcí, protože jsme odletěli jen s jedním kufrem a příručním batůžkem. Tehdejší minimalistický způsob života byl skvělý, ale dost nereálný v době, kdy se naše domácnost rozrostla o dvě děti. V tom dobře kontrastovala Marcela Sobotová s ostatními, která je na tom dost podobně a v hodně bodech její přednášky jsem se poznala.

 

Co jsem si z festivalu odnesla?

Pocit, že to vše dává smysl, že má cesta je správná, i když odlišná od ostatních. Že je dobré hledat tu správnou míru pro sebe i svou rodinu tak, aby nám v tom všem bylo dobře. A také to, že každý extrém v čemkoliv nic dobrého nepřinese. Chuť dále hledat cesty, jak se nenechat pohltit reklamou, okolím, jejich věcmi či nabitým programem.

Je třeba neustále se ptát sám sebe, jak to mám já a jak to chci mít a hledat to nejlepší pro sebe a svou rodinu.

Petra Baborovská
Mou vášní je pomáhat lidem zorganizovat jejich život, zlepšovat jejich domov, zbavit se nepotřebného, aby žili v harmonii sami se sebou a svým prostředím. Jsem autorkou kurzu 15 kroků k očistě domova a kurzu Zatočte s papírem , e-booku zdarma Jak si uklidit ve svém diáři a Inspiračních karet na zbavení se nepotřebného a Kartiček pro děti na pomoc s úklidem pokojíčku. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře