Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/web/virtuals/95648/virtual/www/domains/petrababorovska.cz/wp-includes/post-template.php on line 293

Úspěchy a neúspěchy našeho domácího minimalismu

Přes léto, kdy jsme většinu času trávili s dětmi mimo domov, jsem si pro sebe rekapitulovala, co se nám daří a nedaří doma na cestě k méně věcem a větší přehlednosti.

Je to neustálý proces, a tak je dobré se čas od času zastavit a podívat se zpět, kam jsme se posunuli.

Nejprve tedy naše ÚSPĚCHY, co se nám podařilo a z čeho mám největší radost:

1) Děti už přirozeně vzaly za své, že po čase dáváme věci pryč

Samy občas přijdou s tím, že už danou věc nenosí, nehrají si s ní či už ji nechtějí. Říkají: “Mami, můžeš to prodat nebo dát do azyláku, už to nepotřebuju”. Pravidelně též třídíme společně hračky, oblečení, knížky, sešity s úkoly či samolepkami, výkresy.

2) Podařil se mi zastavit nekontrolovatelný přísun oblečení a hraček po někom

Je skvělé, když máte kolem sebe příbuzné a přátele, kteří vám dávají oblečení a hračky a vy je nemusíte kupovat. Jenže se to nesmí zvrtnout. Mě to došlo ve chvíli, kdy jsem měla šest obřích pytlů oblečení, co okupovaly velkou část našeho sklepa a 5 velkých Ikea krabic s hračkami. Hračky jsme protřídili, část jich zatím ponechali, postupně posíláme dále ty, kterým děti odrostly a z krabic vytahujeme další. Každý čtvrt rok tak část putuje o dům dále. Z oblečení jsem nechala pouze zimní a softshellové bundy a pár top kousků. Zbytek jsem roztřídila na charitu a pravidelný bazárek, kde jsem dala jednotnou cenu 20,- Kč za kus a už více jak polovina věcí je pryč. Věřím, že na podzim zmizí zbytek. Nové nabídky věcí pečlivě zvažuji, beru jen, co potřebujeme, zbytek s díky odmítám.

3) Smysluplně jsme se začali zbavovat knih

Objevením knihobudek se pro mě otevřela cesta ke sdílení knih. Vzdala jsem se tak části svých knih, s dětmi jsme vyřadili ty jejich a omezili jejich nakupování. Obnovili jsme členství v knihovně, knížky se točí a rozšířil se nám obzor v tom, co si prohlédnout či přečíst. Protřídila jsem učebnice a celá banánová krabice šla do knihobudky. K mé radost dvě hodiny poté, co jsem šla opět kolem, byla většina z nich pryč.

4) Složky v pc

Rozbitý počítač mi pomohl znovu projít a promazat složky v pc a lépe je uspořádat. Hodně jsem mazala a přesouvala. Navíc jsem prošla i staré zálohované soubory a zbavila se tak několika cd, které jsem měla „co kdyby“. Vše mám teď na externím disku a nemusím skladovat hromádku s nikdy nepoužívanými starými dokumenty.

5) Věci mají své pevně dané místo

Jednou z věcí, která hodně pomohla, že jsme sjednotili podobné věci na jedno místo. Tak pokud například potřebujeme propisku, víme, že je pouze v modrém kelímku u psacího stolu, jinde ji nenajdete. Taktéž s dalšími věcmi. Chodíme na jisto. Jediné, co se může stát, že někdo danou věc nevrátí na své místo a proto ji nemůžeme najít.

 

Co zatím čeká na tu správnou cestu, pro tuto chvíli naše NEÚSPĚCHY:

1) Potravinová skříň a lednice

Vzhledem k tomu, že máme poměrně malou kuchyň a část potravinové skříně jsme vyměnili za myčku, jsou čtyři police pro čtyřčlennou rodinu sakra málo na přehledné ukládání potravin. Obzvláště pokud nakupujeme větší množství jednou za čas.

2) Fotky

Od narození dcery jsem přestala třídit fotky. A teď, po čtyřech letech, je jich děsná hromada. Toto léto jsem si dala velký závazek konečně s tím začít. Pomalu tedy třídím dle roku, pojmenovávám podle události a uvádím měsíc, kdy to bylo. Netlačím na rychlost, ale mám jasný záměr to dát do kupy.

3) Plyšáci

Pořád máme dvě krabice plyšáků ve skříni. Děti je pravidelně střídají a hrají si se dvěma až třemi, zbytek je uložen. Ale stále zabírají velkou část skříně. Snad brzy dozraje čas a část jich pošleme pryč.

4) Balení a vybalování věcí

Protože žijeme ve městě, rádi a často střídáme komfort tohoto bydlení za „divočinu“ na chatě v lese. Mám tudíž pocit, že první část týdne vybaluji a druhou část balím, v létě o to více. Ač si děti balí s menšími instrukcemi své batůžky samy, stejně mám pocit, že vždy toho vezeme mnohem více, než ve skutečnosti potřebujeme. Navíc často převážíme kola či koloběžky, jídlo a další věci. Stále hledám tu vhodnou míru, co vzít a nevzít. Máte nějaké tipy, jak udržet „dvě domácnosti“ v co nejfunkčnější míře? Podělte se o vaše zkušenosti.

Napište, co vám se daří a nedaří na vaší minimalistické cestě.

 

Petra Baborovská
Mou vášní je pomáhat lidem zorganizovat jejich život, zlepšovat jejich domov, zbavit se nepotřebného, aby žili v harmonii sami se sebou a svým prostředím. Jsem autorkou kurzu 15 kroků k očistě domova a kurzu Zatočte s papírem , e-booku zdarma Jak si uklidit ve svém diáři a Inspiračních karet na zbavení se nepotřebného a Kartiček pro děti na pomoc s úklidem pokojíčku. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře