Vánoční nadělení

Ať děláte, co děláte, každý rok o Vánocích se vaše domácnost rozroste o notnou dávku fyzických věcí. Radost, někdy opravdová, jindy předstíraná, se brzo vytratí a opět řešíte, kam s nimi, proč je jich zase tolik a jak to příští rok změnit.

Mívám pocit, že ač před konzumem Vánoc držím dveře zavřené, vyždycky si najde skulinku a nacpe se k nám oknem, komínem či škvírou v podlaze.

Z mého pohledu Vánoce dávno ztratily svůj původní záměr co se týče obdarování. Dříve, kdy věci nebyly, těžko se sháněly, nebo byla chudoba, dárek měl velkou hodnotu pro každého. Lidé měli radost, věcí si vážili a byli vděční. V dnešní době vše bereme jako samozřejmost, topíme se v hromadách věcí a dárky se staly spíše zátěží než radostí pro většinu z nás.

Je to vidět na každém kroku – v obchodních centrech, na poštách, u dalších doručovacích firem, všude je velký blázinec a chaos. A to nemluvím o zadlužování některých lidí kvůli vánočním dárkům. Ale proč to všechno děláme? Potřebujeme to vůbec?

Všichni máme vše, často je toho daleko více, než potřebujeme či chceme. Ano, můžeme mít každou chvíli nový model čehokoliv, ale je to nutné???

A co naše děti? Často dostávají dárky mnohem dříve, než po nich vůbec zatouží. A v tom množství jim vůbec není dobře. Nemají prostor, neumí si vybrat v hromadě toho, co dostanou. Jsou nesoustředěné a nudí se. A pěstujeme z nich další konzumenty, kteří nikdy nebudou mít dost.

Co tedy s tím?

  • Popřemýšlejte o tom, jaké Vánoce sami chcete. Jak byste to s dárky chtěli mít vy, co je vaše ideální varianta? Vždyť to, jak to dělají “všichni” nemusí být to pravé pro vás.

  • Zrušte výměnu dárků s těmi, u kterých víte, že je to více o povinnosti než o radosti z dávání.

  • Komunikujte o tom, co chcete a co nechcete.

  • Místo vánočního úklidu, vyřazujte, rozlučte se s věcmi, které do nového roku brát nechcete.

  • Jděte příkladem. Darujte čas a zážitky místo věcí.

  • Zužitkujte, co doma máte – balící papír, dárkové taštičky, mašle, vyrobte jmenovky z toho, co máte nebo pište rovnou na papír… nekupujte nové. Darujte něco, co již doma máte a víte, že to někomu udělá radost.

  • Nepořizujte nové vánoční dekorace, recyklujte staré. Pamatujte – méně je více.

  • Vynechte nákupní centra a raději jděte bruslit nebo se projít do lesa.

  • Omezte množství dárků pro děti. I tak toho přes celý rok dostávají víc než dost.

  • Zkuste si užít Vánoce skroměji a vědoměji.

Krásné a co nejvíce pohodové Vánoce vám přeje Petra

Petra Baborovská
Mou vášní je pomáhat lidem zorganizovat jejich život, zlepšovat jejich domov, zbavit se nepotřebného, aby žili v harmonii sami se sebou a svým prostředím. Jsem autorkou kurzu 15 kroků k očistě domova a kurzu Zatočte s papírem , e-booku zdarma Jak si uklidit ve svém diáři a Inspiračních karet na zbavení se nepotřebného a Kartiček pro děti na pomoc s úklidem pokojíčku. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře